Typy fotelików

Foteliki samochodowe wg normy ECE R44/04

Foteliki samochodowe dzieli się wg normy homologacyjnej ECE R44/04, na grupy wagowe:

 • Grupa 0 do 10kg;
 • Grupa 0+ do 13kg;
 • Grupa I od 9 do 18kg;
 • Grupa II od 15 do 25kg;
 • Grupa III od 22 do 36kg.

Grupa 0 to najczęściej „foteliki” dołączane do wózka polskiego producenta, pod względem bezpieczeństwa pozostawiające wiele do życzenia.
95% markowych, bezpiecznych fotelików dla noworodków należy do grupy 0+.

Grupa I to w największej części foteliki przodem do kierunku jazdy dla dzieci w wieku 1-4 lat.
Grupa II fotelików dla dzieci

Grupa II raczej nie ma istnienia sama w sobie – z reguły jest łączona na przykład z grupą I, co daje nam w efekcie fotelik 9-25kg lub z grupą III (otrzymamy 15-36kg).

Oprócz tej starej, zaistniała też nowa europejska norma ECE R129 (I-Size), która bardziej zwraca uwagę na wzrost, niż wagę dziecka.

I tak każdy producent może już zaliczyć fotelik I-Size do różnych kategorii, na przykład:

 • 40 do 75 cm
 • 45 do 75 cm
 • 45 do 83 cm
 • 40 do 100 cm
 • 61 do 105 cm
 • 40 do 105 cm

i tak dalej... Ma nam to ułatwić znalezienie granicy używalności danego fotelika, ponieważ kupując ciuchy dla dziecka, sugerujemy się rozmiarem zbliżonym do jego wzrostu a to sprawia, że mniej więcej pamiętamy, jak duże jest nasze dziecko. Na każdym z fotelików homologowanych I-Size’em jest jednak też ograniczenie wagowe, którego nie można przekroczyć.

Pierwsze foteliki (tzw. nosidła, łupiny itd.) ustawiamy zawsze tyłem do kierunku jazdy.

Pierwsze foteliki - nosidła, Mogą być one zapinane za pomocą zwykłego 3-punktowego pasa samochodowego, albo za pomocą bazy. W 99% przypadków baza zwiększa stabilność fotelika w aucie oraz eliminuje ryzyko nieprawidłowego montażu, co przekłada się na zwiększenie jego bezpieczeństwa.

Fotelik drugi – można montować tyłem lub przodem do kierunku jazdy.

drugi fotelik dla dzieckaOczywiście w kwestii prawnej, bo jeśli chcemy zapewnić dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa, ten fotelik również powinien być montowany tyłem.
W przypadku fotelików tyłem, nie ma większego znaczenia w bezpieczeństwie to, czy go zapniemy pasami, czy Isofixem. Te na pasy są większe i mają większą „nośność” wagową – nawet do 25kg. Na Isofix z reguły służą około 2 lat krócej.

Jeśli jednak zdecydujesz się na fotelik przodem i masz Isofix w aucie, fotelik z Isofixem da dużo większą stabilność, niż na pasy.

Macie do wyboru naprawdę sporo różnych urządzeń:

 • foteliki od 0, często przydają się, kiedy maluszek wyrasta z pierwszego fotelika zbyt szybko (ale nie tylko wtedy) – mogą służyć praktycznie nawet do 5 roku życia – tu uwaga – to, że są od 0 wcale nie znaczy, że można w nich wozić noworodka. To tylko homologacja (nie ma homologacji od 6,7 czy 8 kg). Oczywiście są i takie, w których i noworodek jest dobrze zapięty.
 • foteliki od 9 kg, z reguły dla dzieci siedzących (z wyjątkami), na dłuższy okres czasu – nawet do 6 lub 7 roku życia, w zależności od wielkości i tempa wzrostu dziecka – tu kolejna uwaga – to, że są od 9kg nie znaczy, że nie możecie w nim przewozić wysokiego dziecka ważącego 8kg, zwłaszcza samodzielnie siedzącego.
 • foteliki obrotowe – umożliwiające łatwe umieszczanie dziecka i opuszczanie fotelika przez dziecko poprzez obrócenie siedziska w stronę drzwi – szczególnie przydatna funkcja w samochodach 3-drzwiowych,
 • foteliki obracane – w odróżnieniu od obrotowych, nie kręcą się w stronę drzwi, a jedynie można zmienić im kierunek jazdy z „tyłem” na „przodem” i odwrotnie poprzez zdjęcie i założenie siedziska,
 • foteliki przodem – najmniej bezpieczna forma przewożenia. Jeśli już zdecydujesz się na fotelik przodem dla rocznego dziecka, dobierz go w dobrym sklepie. Koniecznie, inaczej ryzykujesz życiem dziecka. Bo zdrowiem ryzykujesz już w momencie wyboru kierunku zgodnego z kierunkiem jazdy.

Fotelik trzeci montowany jest przodem do kierunku jazdy.

Fotelik trzeci dla dziecka montowany przodemW nim dziecko zapięte jest już pasem samochodowym. Wysokość pasa reguluje ruchomy zagłówek. To etap końcowy, ale najdłuższy. W tym foteliku dziecko pojeździ do około 11 lat.

Tu również mamy do wyboru – same pasy, albo z Isofixem.

Tu możecie zapytać – po co mi tu Isofix? Przecież dziecko i fotelik i tak trzymają pasy!
Po części się zgodzę, ale Isofix w fotelikach 15-36kg ma kilka przydatnych funkcji:

 • Trzyma nie zapięty fotelik. Foteliki bez Isofixu po prostu stoją na kanapie. Nie są już przypięte z tyłu, więc trzeba pamiętać, aby zapinać same foteliki, nawet jeśli dziecka w nich nie ma, bo inaczej zrobią nam krzywdę podczas gwałtownego hamowania albo uderzenia;
 • Podczas uderzenia w bok pojazdu, uniemożliwia obrót fotelika wokół własnej osi (lepsza ochrona boczna);
 • Ogranicza przechylanie się oparcia fotelika, np. na zakrętach lub na rondzie;
 • Umożliwia ustawienie pozycji bardziej spoczynkowej na dłuższe podróże (tylko sztywne złącze).

Oferujemy Państwu profesjonalne
doradztwo i dobór fotelika
do samochodu i potrzeb.

ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNE KONSULTACJE

ul. Korony Północnej 17A (Rostocka)

71-781 Szczecin - Warszewo

tel. +48 784 503 938

Strona używa cookies Dowiedź się więcej