Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 784 503 938

Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego z reguły jest bardziej problematyczny, niż mogłoby się nam wydawać.

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego z reguły jest bardziej problematyczny, niż mogłoby się nam wydawać. Należy brać pod uwagę wiele czynników, od których zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i wygoda oraz komfort jazdy malucha. Jak prawidłowo dobrać fotelik dla dziecka? Na co należy zwrócić uwagę?

Firmy oferujące szeroki wybór fotelików samochodowych zazwyczaj służą pomocą w doborze odpowiedniego modelu, jednak specjaliści znajdują się w nielicznych sklepach. Warto skorzystać ze specjalistycznej wiedzy w sklepie zajmującym się głównie fotelikami, ponieważ każdy fotelik powinniśmy zawsze przymierzyć do samochodu. Dobór modelu zależy od wieku, wagi dziecka oraz jego wzrostu. Każdy dobry jakościowo fotelik ma odpowiedni atest i jest wskazany dla konkretnej grupy użytkowników, ale może to być problematyczne, bo jak wiadomo, dziecko rozwija się w swoim własnym tempie.

Trzeba wziąć też pod uwagę ilość miejsca w aucie, wysokość osób siedzących z przodu, kąt nachylenia kanapy, wyposażenie samochodu dotyczące bezpieczeństwa dzieci itp.

 

Rodzaje fotelików, jakie będą nam potrzebne

Fotelik samochodowy dla niemowlaka to jeden z tych zakupów, który możemy dokonać przed urodzeniem dziecka. Dobrze jest sprawdzić wyniki w testach zderzeniowych i prześledzić rankingi fotelików, aby mieć pewność, że wybieramy najlepszy model dla naszego malucha.

Tak naprawdę ten pierwszy fotelik dopasowujemy bardziej do samego samochodu niż do dziecka. Fotelik dla noworodka to najczęściej tzwnosidełko, czyli udogodnienie - może spełniać funkcję przyrządu do noszenia dziecka lub tylko do przewożenia go w samochodzie. Montuje się je zawsze tyłem do kierunku jazdy. 

Drugi fotelik to taki fotelik, w którym dziecko siedzi i ma własne pasy bezpieczeństwa. Fotelik musimy przytwierdzić do kanapy i osobno dziecko do samego fotelika. Te modele można mocować w obu kierunkach jazdy, choć lekarze i specjaliści zalecają, aby dziecko jak najdłużej jeździło tyłem do kierunku jazdy. 

Kolejny fotelik dla większego dziecka to już model, gdzie maluch korzysta z pasów samochodowych. Jest to moment przejściowy, gdzie dziecko przyzwyczaja się do konstrukcji pojazdu i do jazdy przodem oraz używania pasów. Wszystkie foteliki są przyporządkowane do określonych kategorii związanych z wiekiem, wagą i wzrostem dziecka. Mają one być wskazówką do wybrania najlepszego modelu, ale jak wiemy, młodsze dziecko może być wyższe niż starsze lub ważyć więcej, co ma wpływ na wybór odpowiedniego modelu.

Dziecko w foteliku

 

 

Kategorie, według których ocenia się foteliki

Kupując fotelik dla starszych dzieci, należy je dokładnie zmierzyć i zważyć, aby mieć odniesienie, który model, z której kategorii będzie najlepiej spełniał swoją funkcję. Najpopularniejsze są kategorie, według których możemy wybrać:

  • Norma ECE R44/04:
  • Fotelik/nosidełko dla niemowlaka z grupy 0 lub grupy 0+ przewidujący wagę od 0 do 13 kg;
  • Fotelik samochodowy grupy I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg;
  • Foteliki dla dzieci grupy II - III dla wagi 15-36 kg.
  • Nowa norma I-Size (R129):
  • 0-75 cm wzrostu;
  • 67-105 cm wzrostu;
  • 100-150 cm wzrostu.

Foteliki samochodowe z grupy 0+ to zazwyczaj opcja dla noworodka do około roku. Grupa I – służy od roku do około 4 lat, a grupa II-III od 4 do 10-12 lat.

Można też kupić fotelik o większej rozpiętości wagowej, który „rośnie razem z dzieckiem".

Zawsze warto po zakupie przeczytać instrukcję obsługi fotelika. Staramy się wszystko pokazać na miejscu, ale czasami zapomina się o niektórych funkcjach, które są przydatne, albo z czasem wręcz wymagane.