Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 784 503 938

Jak prawidłowo montuje się foteliki dla dzieci w autach?

Właściwie zamontowany fotelik i prawidłowo zapięte dziecko to nie tylko gwarancja wygodnej i komfortowej jazdy dla malucha, ale również bezpieczeństwa podczas kolizji czy wypadku.

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym powinno być nie tylko wyrazem przestrzegania przepisów prawa, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Właściwie zamontowany fotelik i prawidłowo zapięte dziecko to nie tylko gwarancja wygodnej i komfortowej jazdy dla malucha, ale również bezpieczeństwa podczas kolizji czy wypadku. Wystarczy przestrzegać instrukcji obsługi oraz kilku zasad, aby jazda była przyjemnością dla całej rodziny.

Dzisiaj na rynku mamy do wyboru wiele modeli i typów fotelików samochodowych dla dziecka. Pierwszym niezmiernie ważnym krokiem jest dobór odpowiedniego rozmiaru i modelu fotelika, który uwzględnia wiek, wagę i wzrost dziecka oraz pasuje do naszego samochodu. Jest to tak samo ważne, jak dobór dobrych opon czy hamulców. No bo… co z tego, że kupimy najdroższe, skoro nie da się ich poprawnie zamontować?

 

Gdzie zamontować fotelik dla dzieci?

Pierwsze pytanie, jakie pojawia się po (lub przy) zakupie fotelika, to gdzie go umieścić, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dziecku. Dużo oczywiście zależy od modelu samochodu, który posiadamy, jednak zaleca się, aby fotelik umocować na środku tylnej kanapy. W tym miejscu fotelik oddalony jest od punktów, w które mogą uderzyć inne samochody w przypadku kolizji czy wypadku, ponieważ wszystkie strefy zgniotu są najbardziej oddalone. Często jednak w samochodzie nie ma złączy ISOFIX w tym miejscu, ani pasów bezpieczeństwa, które wymagane są do poprawnego montażu danego fotelika. Najwięcej problemów z montażem na środku na klasycznej kanapie mają foteliki przodem do kierunku jazdy i foteliki dla noworodków (tzw. „nosidełka”). Dobór fotelika montowanego na pasy tyłem dla starszego dziecka z reguły nie stanowi problemu.

Jeśli nie mamy możliwości umieszczenia fotelika w tym miejscu, należy wybrać miejsce po prawej stronie tuż za siedzeniem pasażera. To miejsce daje kierowcy możliwość np. łatwiejszego podania czegoś dziecku, niż jakby siedziało za nim. Ułatwi to również wysadzanie dziecka po bezpiecznej stronie samochodu (od strony chodnika). Statystycznie to miejsce wypada też lepiej pod względem bezpieczeństwa. Mit o tym, że lepiej montować fotelik za kierowcą, bo kierowca „intuicyjnie chroni siebie podczas kolizji”, został obalony już dawno temu. Takie zachowanie zdarza się, lecz jedynie wtedy, kiedy mamy czas na reakcję. Kiedy ktoś uderza nas w bok na skrzyżowaniu, nie spodziewamy się tego. Wyjątkiem mogą być tu funkcjonariusze BOR lub policji drogowej, którzy są specjalnie szkoleni w tym kierunku.

fotelik samochodowy

Nie zaleca się montażu fotelików na przednim siedzeniu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to najgorsze miejsce. Chociaż jest to wygodne, gdyż dokładnie widzimy, co robi nasz maluch, to w przypadku kolizji dziecko narażone jest na poważne uszkodzenia ciała. Jeśli jest to jedyna opcja i musisz przewozić maleństwo z przodu, zablokuj poduszkę powietrzną i ustaw fotel w odpowiedniej pozycji, w zależności od rodzaju i modelu fotelika. Zderzenie fotelika z poduszką jest bardzo niebezpieczne niezależnie od wieku przewożonego dziecka. Gdy fotelik jest tyłem do kierunku jazdy, przy wybuchającej z prędkością około 300 km/h poduszce wstrząs mózgu dziecka jest pewny. Przodem? W zależności od rodzaju. W fotelikach 9-18 kg najczęściej łamie nóżki.

Jak zamontować fotelik, aby spełniał swoją funkcję?

Kiedy wybierzemy już miejsce na nasz fotelik, trzeba zastanowić się, jaki sposób montażu odpowiada nam najbardziej. W większości modeli potrzebne będzie użycie pasów bezpieczeństwa lub systemu albo bazy ISOFIX. Trzeba również pamiętać, aby każdy fotelik przed zakupem przymierzyć do naszego samochodu, ponieważ nawet niewielkie różnice konstrukcyjne mogą uniemożliwić jego poprawne przytwierdzenie. Pierwsza decyzja dotyczy tego, w którą stronę ma być zwrócony. Eksperci zalecają, aby jeśli to tylko możliwe dziecko jak najdłużej jeździło tyłem do kierunku jazdy. Chronimy w ten sposób jego głowę i szyję przed przeciążeniami związanymi z nagłym lub ostrym hamowaniem czy uderzeniem. Najprościej montuje się foteliki wyposażone w ISOFIX - międzynarodowy system montowania. Wystarczy wsunąć zaczepy fotelika w uchwyty w siedzeniu. Czasami potrzebna jest nam baza, czyli najpierw musimy zamontować indywidualną podstawę, a dopiero później umieszczamy fotelik w specjalnych zaczepach. Fotelik można też unieruchomić wykorzystując pasy bezpieczeństwa i przeciągając je przez wskazane do tego prowadnice. Za każdym razem należy upewnić się, że fotelik jest stabilny i nie będzie się przesuwał w trakcie jazdy. Bardzo ważne jest, by fotelik zamontowany był zgodnie z zaleceniami producenta (instrukcją obsługi), ponieważ tylko zalecany montaż gwarantuje jego poprawne zachowanie się podczas zdarzenia drogowego!