Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 784 503 938

Jak zamontować fotelik: przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Odpowiednie ustawienie fotelika ma kluczowe znaczenie dla ochrony malucha w przypadku kolizji, dlatego warto dowiedzieć się, jak prawidłowo zamontować ten element.

 

Dlaczego odpowiednie ustawienie fotelika jest tak ważne?

Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie powinno być priorytetem dla każdego rodzica. Foteliki samochodowe są obowiązkowe dla dzieci do 12 roku życia lub o wzroście poniżej 150 cm, ponieważ chronią je przed urazami w przypadku zderzenia. Niewłaściwie zamontowany fotelik może jednak nie spełniać swojej roli, dlatego bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na sposób jego montażu. Dobrze dobrany i prawidłowo zamontowany fotelik zmniejsza ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń dziecka nawet o 70%.

 

Jak zamontować fotelik – przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, dzieci do 2 roku życia powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy. Taka pozycja chroni głowę, szyję i kręgosłup dziecka, które są szczególnie narażone na urazy w przypadku zderzenia czołowego. Po ukończeniu 2 roku życia można zamontować fotelik przodem do kierunku jazdy, jednak warto pamiętać, że podróżowanie tyłem jest bezpieczniejsze dla maluchów. W przypadku dzieci starszych, które przekroczyły wagę i wzrost przewidziane dla fotelików tyłem do kierunku jazdy, należy wybrać odpowiedni fotelik z grupy wagowej 2/3 i montować go zgodnie z instrukcją producenta.

 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?

Oprócz prawidłowego montażu fotelika istnieje kilka innych czynników wpływających na bezpieczeństwo dziecka podczas podróży samochodem. Po pierwsze, należy zwracać uwagę na stan pasów bezpieczeństwa oraz systemów mocowania fotelika (np. ISOFIX), które mają kluczowe znaczenie dla skuteczności ochrony dziecka. Kluczowe jest też zachowanie odpowiedniej prędkości i ostrożność na drodze w Szczecinie – warto pamiętać, że to od naszych decyzji za kierownicą zależy życie naszych najbliższych.