Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 784 503 938

Jakie konsekwencje grożą kierowcy za brak fotelika dziecięcego?

Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy samochodem ma kluczowe znaczenie. Nic więc dziwnego, że w Polsce obowiązują surowe przepisy regulujące stosowanie fotelików samochodowych.

 

Fotelik dziecięcy – dla kogo?

Przepisy obowiązujące na terenie Polski wymagają, aby dzieci o wzroście nieprzekraczającym 150 cm i w wieku do 12 lat korzystały z fotelików samochodowych lub innych środków bezpieczeństwa homologowanych przez unijne normy bezpieczeństwa. Podział fotelików na grupy oparty jest na wadze dziecka, co ma kluczowy wpływ na wybór odpowiedniego modelu oraz sposób jego montażu. Odpowiednie dobranie fotelika do wagi, wzrostu oraz wieku dziecka ma ogromne znaczenie, gdyż zapewnia mu maksymalne bezpieczeństwo podczas podróży samochodem.

 

Konsekwencje braku fotelika dziecięcego

W Polsce brak stosowanego fotelika dziecięcego, pomimo obowiązujących przepisów, jest karany. Kierowca może otrzymać mandat nawet do 150 zł, a przerwa w podróży zmusza go do podjęcia działań zaradczych – montażu dziecięcego foteliku samochodowego lub umieszczenia pasa w odpowiedni sposób. W sytuacji, gdy fotelik nie może zostać zamontowany w czasie trwania kontroli drogowej, policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu oraz nakazać mu zgłoszenie się na kontrolę pojazdu, już zaopatrzonego w odpowiedni fotelik dziecięcy.

 

Dlaczego należy stosować fotelik dziecięcy?

Stosowanie dziecięcego fotelika samochodowego jest nie tylko obowiązkowe, ale także wzmacnia poczucie bezpieczeństwa malucha podczas podróży i wpływa na uniknięcie negatywnych konsekwencji. Chodzi oczywiście przede wszystkim o ochronę życia i zdrowia malucha w przypadku nieoczekiwanych i wypadków oraz złagodzenie skutków potencjalnych wydarzeń.

Nie ulega więc wątpliwości, że warto pamiętać o stosowaniu dziecięcego fotelika samochodowego oraz o jego przemyślanym montażu.