Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 784 503 938

Kiedy zmieniać fotelik dla dziecka?

Bezpieczeństwo wszystkich pasażerów podczas jazdy samochodem jest najważniejsze, dlatego trzeba o nie zadbać również w przypadku najmłodszych podróżników. W związku z tym należy zainwestować w kupno fotelika. Tę kwestię reguluje też Kodeks Drogowy mówiący o tym, że dziecko do 150 centymetrów wzrostu powinno podczas jazdy być w foteliku. Jaki model będzie odpowiedni dla niemowlaka, malucha i starszego dziecka?

 

Fotelik dla niemowlaka i malucha — kiedy zdecydować się na większy model?

Dla noworodków odpowiednie są foteliki w przedziale 0-13 kg (choć jest też kilka z większym zapasem wagowym). Zostały one przystosowane do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy, co zapewnia im maksymalne bezpieczeństwo. Jednak najmłodsi bardzo szybko rosną, dlatego można zastanawiać się, kiedy należy wymienić fotelik na większy model. Przesłanką nie są wystające z siedziska nóżki dziecka ani to, że potrafi ono już samodzielnie siedzieć. Głównym kryterium przy wymianie fotelika powinna być waga i wzrost malucha. Warto też sprawdzić, jaka jest zalecana maksymalna waga dziecka przez producenta. O zmianie trzeba pomyśleć również wtedy, jeśli nie można odpowiednio dopasować pasów, a także, jeśli główka dziecka wystaje ponad zagłówek lub obrys fotelika.

Dla wyższych i cięższych dzieci dobrym wyborem są foteliki wstawiane tyłem do kierunku jazdy do 23 lub 25 kg, żeby nie wyrosły za szybko, dla mniejszych i lżejszych dzieci wystarczą foteliki do 18-19 kg.

 

Fotelik samochodowy dla dziecka

W jakim przypadku należy zdecydować się na fotelik dla starszaka? Waga dziecka gra tu kluczową rolę, istotny jest też jego wzrost. Dlatego wskazówką do wymiany jest to, że maluch przekroczył dopuszczalną wagę oraz to, że linia oczu pociechy wystaje poza górną krawędź fotelika, bądź po prostu nie mieszczą się już ramiona dziecka pod zagłówkiem. Problemem może być także zapięcie pasów. Gdy dziecko jedzie przodem do kierunku jazdy, powinny zapinać się równo lub delikatnie powyżej ramion, a jeżeli tyłem — poniżej. Jeśli tak nie jest i nie da się tego wyregulować, należy wymienić fotelik na większy model.

Najmłodsi powinni jeździć w foteliku najdłużej, jak jest to możliwe. W związku z tym można z niego zrezygnować dopiero po przekroczeniu przez dzieci 150 centymetrów wzrostu.