Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 784 503 938

Kiedy zmienić fotelik na większy?

Zasada jest jedna – jak najpóźniej, ale nie za późno. To, że wystają dziecku nóżki lub że siedzi samodzielnie, nie jest w żadnym wypadku kryterium do zmiany!
Kiedy więc można wymienić mały fotelik na większy?

Zasada jest jedna – jak najpóźniej, ale nie za późno:
Fotelik pierwszy, czyli tzw. "łupinę” wykorzystuje się:

  • do uzyskania przez dziecko maksymalnej wagi, jaka podana jest na nalepce homologacyjnej fotelika;
  • do momentu, gdy dziecko zaczyna dorastać główką do skraju fotelika (główka nie może wystawać);
  • dopóki pasy uprzęży pozwalają na prawidłowe zapięcie dziecka.

 

dziecko w foteliku 9-18kg

dziecko w foteliku 9-36kg

Uwaga!

To, że wystają dziecku nóżki lub że siedzi samodzielnie, nie jest w żadnym wypadku kryterium do zmiany!

Kiedy więc można wymienić mały fotelik na większy?

Podstawowym kryterium dopuszczenia dziecka do korzystania z fotelika kolejnego tyłem do kierunku jazdy jest jego wzrost – pasy wewnętrzne fotelika muszą znajdować się równo lub poniżej linii ramion przy ich najniższym ustawieniu. Jeśli posadzicie dziecko w foteliku tyłem i pasy będą wychodziły wyżej niż ułożone są ramiona - czekacie lub wybieracie inny fotelik, który pasy ma niżej. Niektórzy producenci, np. Axkid mają akcesoria, umożliwiające „podniesienie” dziecka – wkładka dla maluszków, dzięki czemu można rozpocząć korzystanie z danego fotelika wcześniej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Większy wybór i możliwości dopasowania mamy też, jak maluch samodzielnie siedzi.

Jeżeli chcesz posadzić dziecko w drugim foteliku przodem do kierunku jazdy – zrób to jak najpóźniej, najlepiej dopiero wtedy, kiedy będzie miało przynajmniej rok lub 13kg.

Kiedy wymienić fotelik większy na ten największy?

Fotelik drugi, zapinany tyłem do kierunku jazdy zmieniamy dopiero wtedy, gdy:

  • dziecko urośnie na tyle, że jego linia oczu dotrze do skraju zagłówka (bądź fotelika, jeśli nie ma regulowanego zagłówka),
  • ramionami zacznie się wciskać w najwyżej ułożony zagłówek,
  • pasy wewnętrzne znajdą się zbyt nisko,
  • osiągnie maksymalny zalecany przez producenta wzrost lub wagę.

Jeśli w drugim foteliku dziecko jedzie przodem, zmieniamy go na największy, gdy:

  • linia oczu dziecka dotrze do skraju zagłówka (lub fotelika, jeśli zagłówka nie ma),
  • pasy uprzęży (wewnętrzne pasy w foteliku trzymające dziecko) przy najwyższym swoim ułożeniu zaczynają wychodzić spod linii ramion,
  • przekroczona zostanie bariera wzrostowa lub wagowa wyznaczona przez producenta.

Przy tym wszystkim należy również pamiętać, że przesiadka do fotelika 15-36kg powinna nastąpić jak najpóźniej, ponieważ tu już dziecko zapinane jest pasem samochodowym. Bezpieczna dolna granica wieku to około 4 lata, ponieważ młodsze dzieci nie mają jeszcze takiej anatomii, która pozwoli bezpiecznie zapiąć je pasem samochodowym. Zbyt młode dzieci w takich fotelikach podczas uderzenia lub gwałtownego wyhamowania mogą po prostu spod takiego pasa się wysunąć. Foteliki 15-36 powinny wystarczyć do końca, ale zdarza się, że dzieci są wybitnie wysokie i cięższe niż te 36kg w wieku powiedzmy 7 lat. Wtedy nadchodzi nam z pomocą homologacja i-Size. Foteliki homologowane tą najnowszą normą nie mają limitu wagowego, a maksymalny wzrost dziecka wynosi ~ 150 cm.