Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  +48 784 503 938

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika?

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć rodzice. Bezpieczeństwo i komfort dziecka w trakcie podróży są kluczowe, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przed dokonaniem zakupu.

 

Zgodność z normami i homologacja

Pierwszym krokiem przy wyborze fotelika dziecięcego do samochodu powinno być sprawdzenie, czy spełnia on europejskie normy bezpieczeństwa ECE R44/04 lub ECE R129. Homologacja gwarantuje, że fotelik przeszedł szereg testów i spełnia wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Foteliki samochodowe są podzielone na grupy wagowe, które odpowiadają różnym etapom rozwoju dziecka. Przy wyborze fotelika warto kierować się zarówno wagą, jak i wzrostem dziecka. Ważne jest, aby fotelik był odpowiedni dla aktualnej masy ciała dziecka oraz aby zapewniał możliwość regulacji, która pozwoli na dopasowanie do rosnącego malucha.

 

System mocowania fotelika

Istnieją dwa główne systemy mocowania fotelików samochodowych – pasy samochodowe oraz system ISOFIX. Wybór odpowiedniego systemu zależy od preferencji rodziców oraz możliwości technicznych samochodu. System ISOFIX uważany jest za bardziej bezpieczny, gdyż minimalizuje ryzyko błędnego zamontowania fotelika, jednak nie we wszystkich samochodach jest możliwość jego zastosowania. Dobrze dobrany fotelik samochodowy powinien zapewniać dziecku komfort podczas podróży. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia oraz wysokości zagłówka. Dodatkowe elementy, takie jak miękkie poduszki czy osłony na pasy, mogą również wpłynąć na wygodę dziecka. Współczesne foteliki samochodowe są wyposażone w różnego rodzaju systemy ochrony bocznej, które mają za zadanie chronić dziecko w przypadku zderzenia bocznego.